Najstarejši znani pečat Ljutomera je ohranjen na listini iz leta 1648. Prikazuje konja-enoroga, ki se vzpenja nad zmajem. To podobo je Ljutomer sprejel v svoj mestni grb, četudi vsebina ni čisto jasna. Gotovo je le to, da je vrednost ljutomerškega grba v njegovi častitljivi starosti. Tudi simbolika enoroga in zmaja je prastara. Konj enorog, ki se vzpenja nad zmajem, pomeni izraz življenjske moči – bolj med dobrim in zlim.
Zmaj na ljutomerskem grbu predstavlja večni boj z vodnimi ujmami, saj so poplave Mure in Ščavnice bile stoletja dolgo velika nevarnost vsemu Pomurju.
Častno mesto ima v ljutomerskem grbu tudi konj. Konj, četudi brez legendarnega roga na čelu, je za kmeta in meščana ljutomerskega okraja žival, na katero je tesno navezan. Konj mu ni le pomočnik pri oranju polja in prevažanju tovora, ampak mu je tudi prijatelj v prostem času. Najbolj to potrjuje 140 let ljutomerskega kasača.
Trije rdeči krogi v ljutomerskem grbu so simbol za tri grozdne jagode, ki predstavljajo slovita žlahtna ljutomerska vina.
Zastava je dvobarvna, vzdolžno razdeljena po sredini na dve polji v razmerju ena proti ene, od katerih je levo polje – gledano od spredaj bele barve, desno polje pa zelene barve. Na zastavi je v sredini barvni grb. Razmerje med širino in dolžino zastave je ena proti dve.